Oszd meg!

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Startlaphoz Add az iWiW-hez Add a Google Reader-hez

Közösség

Belépés

E-mail cím:
Jelszó:

Szavazás

Hogyan eddzel/tornázol?
  • Rubint Réka
  • Tatarek Rezső
  • Schobert Norbi
  • Béres Alexandra
  • egyéb torna dvd
  • Edzőterem/fittneszterem

Életmód vagy diéta

Életmód vagy diéta?!

Mivel életmódváltásról beszélünk, tiltott ételek nincsenek, hiszen senkitől sem várható el, hogy örökre lemondjon kedvenc ételéről. A napi rutint úgy kell alakítani, hogy táplálkozás élettani szempontból kedvezőbb élelmiszerek alkossák étrendünk gerincét, amibe a kevésbé ajánlottak közül is beiktathatunk időnként egyet-egyet, olyan mennyiségben, ami az adott étkezés energiakeretébe belefér. Ha valamilyen okból egy nap minden határt felrúgtunk, másnap tarthatunk egy szigorú folyadéknapot. Arra ügyeljünk, hogy ilyen eset ne forduljon elő pl. heti rendszerességgel. Bizonyos ételek a kerülendők csoportjából szakszerű nyersanyag válogatással vagy újfajta készítési móddal, az ajánlottak közé lesznek sorolhatók.

Az étrend összeállítása
Első lépésként szabaduljunk meg a luxusenergiától. Mivel a cukor sem vitaminokat, sem ásványi anyagokat nem tartalmaz, csupán „üres kalóriát” jelent, teljes egészében iktassunk ki minden cukor tartalmú ételt és italt. Az italokra nagy hangsúlyt fektessünk hiszen néhány pohárnyi cukrozott üdítő, tea vagy kávé 1 - 2 étkezés energiáját jelentheti, pedig nem enni, csak inni szerettünk volna.

Kerüljük a cukor, édességek, méz, lekvár, jam fogyasztását!

Édesítésre használjunk mesterséges édesítőszereket! Ha főtt ételt szeretne édesíteni, a főzés végén adja hozzá, mert a legtöbb édesítőszer magas hő hatására elbomlik.

Az étkezések alapját a rostban gazdag, növényi eredetű élelmiszerek alkossák, kenyerek közül a korpás-, barna-, rozskenyér. Ajánlott a zabpehely, egyéb pelyhek, barna rizs, zöldségfélék közül szinte mindegyik (kukorica és sütőtök csak mértékkel).
A zöldségeket a hagyományos rátással készülő főzelék helyett inkább nyers salátaként, gőzölve, párolva készítse el. Salátaöntetnek ajánlott a kefir, joghurt, citromlé. Kis mennyiségben is rengeteg kalóriát tartalmaz a majonéz, ezért salátaöntetből ajánlott kihagyni.

A magas rosttartalomnak nagyon fontos szerepe van a fogyókúrában és az egészséges táplálkozásban is. Rostban gazdag élelmiszerek rágása hosszabb időt vesz igénybe, nő a teltségérzet (jóllakottság érzet), késlelteti a gyomorürülést (később leszünk újra éhesek), és segítenek a székrekedés kialakulását megelőzni, természetesen ehhez sok folyadékot is kell fogyasztani.

Fogyókúrában legjobban hasznosuló ital a szénsavmentes ásványvíz. Fogyasztható még tiszta víz, zöldséglé, koffeinmentes tea: gyümölcstea, csipkebogyó, hibiszkusz, hársfa, csalán, menta, kamilla stb.

Alkoholos italok teljes mértékben ellenjavalltak, részben magas energiatarta1muk miatt, részben azért, mert serkentik az anyagcserét, emiatt éhesebbek leszünk, másrészt az idegrendszerre gyakorolt hatása miatt nehezebben tudjuk magunkat evési kontroll alatt tartani.

Nyers gyümölcsöt naponta érdemes fogyasztani, de 20-30 dkg elégséges.

Húsok közül fogyasszunk baromfit, bőr nélkül (a bőrt ne is főzzük az ételbe, mert rengeteg koleszterin fő ki belőle), nyulat, vadhúsokat. Ehetünk marhahúst és sertést is, de mindig sovány húsrészt vásároljunk. A látható zsírt nem tartalmazó húsdarabnak is van zsírtartalma. A tengeri halak húsa nagyon kedvező zsírsav összetételű, fogyókúra során is kiemelten ajánlottak. Zsírszegény technológiával készítve, semmiképp sem olajos hal formájában.

Zsírszegény ételkészítési technológiák közé tartozik a főzés, párolás, gőzölés, grillezés, alufóliában-, sütőpapírban sütés, cserépedényben, mikrohullámú sütőben készítés.

Tejtermékek közül szintén a zsírszegények ajánlottak 1.5%-os tej, 12%-os tejföl, vagy helyette kefir, joghurt, light gyümölcsjoghurtok, félzsíros tehéntúró, ömlesztett sajtok helyett sovány, esetleg félzsíros daraboltak. Tejszínes készítményeket inkább hagyjuk az üzlet polcán.

Tojást kemény- vagy lágy tojásként fogyasszunk, a háziasan készülő rántotta jobb ha kimarad.

Sertés-, baromfi-, egyéb zsírokat hanyagoljuk, főzéshez olajat, olívaolajat, margarint használjunk, azt is csak minimális mennyiségben. Kenyerünket csak vékonyan kenjük csökkentett zsírtartalmú margarinnal, az sem baj ha elfelejtjük megkenni.

Hogy mindig jó ízű legyen ételünk, bőségesen használhatunk zöldfűszereket az ízesítéshez: petrezselyemzöld, zellerzöld, bazsalikom, kapor, borsikafű, kakukkfű, oregano, majoránna, zsálya, babérlevél, lestyán, rozmaring stb.