Oszd meg!

Add a Twitter-hez Add a Facebook-hoz Add a Startlaphoz Add az iWiW-hez Add a Google Reader-hez

Közösség

Belépés

E-mail cím:
Jelszó:

Szavazás

Hogyan eddzel/tornázol?
  • Rubint Réka
  • Tatarek Rezső
  • Schobert Norbi
  • Béres Alexandra
  • egyéb torna dvd
  • Edzőterem/fittneszterem

A titok?!

Ez a titok.

A maradandó súlycsökkentés titkai


A testtömeg csökkentésnek az ember elméjében kell elkezdődnie. Tanácsos elmélyíteni a szervezet felépítését, az egyes szervek funkcióit, az energiaforgalommal és cukoregyensúllyal kapcsolatos ismereteket, a zsírszövetképződés folyamatát stb. Ennek során kialakul egy kép bennünk a test szépségéről, egységességéről, és világossá válik az is, milyen tökéletes összhangban működnek a biokémiai rendszerek. Aki ezekben jártasságot szerez, egyre inkább meggondolja étrendi és életmódbeli szokásait, és kezdi tiszteletben tartani a „belső törvényeket”. A fogyókúra sikeressége ennek az első lépcsőnek a meglététől is függ.

A fizikai törvények megértése után a tényleges, gyakorlati súlycsökkentés kezdődik el. Ennek során határozott, pontosan megtervezett és megfogalmazott lépéseket teszünk az energia bevitel fokozatos csökkentése és az energia leadás növelése felé. (A fogyás lényegében e két egyszerű elv következménye) Emellett a vércukorszint egyenletesen tartása is alapkövetelmény, így a hullámzó éhségérzések megszűnnek.

A reggelitől általában nem lehet elhízni, így a megfelelő minőségű és mennyiségű reggeli fontos alapelve az egyenletes vércukorszintnek. A rejtett zsiradék tartalmú felvágottak, sajtok, ízesített pékáruk helyébe teljes kiőrlésű gabonákat, müzliféléket, pelyheket, kisebb mennyiségben aszalványokat és dióféléket érdemes tenni, bőséges nyers gyümölcs fogyasztása mellett. (A tehéntejfogyasztás ugyan nem hizlal, de a benne lévő anyagok gátolják a súlycsökkenést. Ebből adódik, hogy a tehéntej elhagyásakor hirtelen megindul a fogyás) A növényi olajokkal, margarinokkal érdemes takarékosan bánni minden étkezéskor, mivel ezekből 1-2 újabb evőkanálnyi mennyiség meggátolhatja a fogyást. A kenyérfélék esetében is tanácsos a mértéktartás, bár energiatartalmuk feleannyi, mint az olajoké. A teljes kiőrlésű lisztekben lévő rostok hamar teltségérzést okoznak, emellett a vércukorszintet egyenletesen tartják. A sikeres fogyáshoz elengedhetetlenül szükséges a rostos ételek megfelelő megrágása (ez is segíti a teltségérzést), és hasznos a pirítós készítése is.

A zöldségfélékből álló főzelékek, a tökből, cukkíniből, padlizsánból, kelkáposztából, fejes káposztából stb. készített rakott ételek, a sütőben (nem nyílt lángon hevített olajban) sütött növényi alapú feltétek, fasírtok, a tofu hasznos alapanyagai az ebédnek. Köretként javasolható például a morzsolt főtt kukorica, párolt barnarizs, köles, bulgur. A főfogás mellé minimum a körettel megegyező mennyiségű nyers salátaféle fogyasztása is tanácsos. Természetesen a legjobb fogyókúrás elveket is tönkreteheti az ebéd utáni sütemény, így helyesebb ilyen irányú éhségünket néhány szem mazsolával, egy kávéskanálnyi mézzel csillapítani.

A vacsora a fogyókúra során sohasem az energia bevitel alkalma, kizárólag „levezető”, kulturális jelentőségű. Kiemelten sovány termékek, néhány falat pirítós, nyers zöldségfélék vagy gyümölcsök tanácsosak ilyenkor. A teltségérzés fokozása érdekében használhatunk meleg szójatejben duzzasztott zabkorpát, lenmagot, vagy puffasztott gabonákat gondosan megrágva.

A maradandó testsúlycsökkentés elvei között tehát nem találunk túlzó megszorításokat, ugyanakkor korlátozások mégis léteznek. A napi kalóriatartalmat az optimális bevitel alatt mintegy 4-500 kcal-val tartjuk, így lassabb, zsírszövetből történő leadás indul meg. Ez a fogyás rövidtávon nem látványos, viszont - folyamatossága miatt - már 4-6 hónap múlva érezhető eredményei vannak, hiszen a diéta nem „kúraszerű”, hanem folyamatos. (Számos diéta nem alkalmazható folyamatosan, mert nem tartalmaz minden létfontosságú tápanyagot.) Az említett fogyókúrás elvek egyébként nagyon hasonlóak az általános egészségvédő táplálkozás irányelveihez, így tulajdonképpen az is elmondható - és a tapasztalatok is ezt mutatják -, hogy az egészségvédő, testtömeg leadásra célzottan nem törekvő étrendi összeállítások eleve képesek az ember optimális testtömegét beállítani, különösebb fogyókúrás szándék nélkül is.

Összességében a testtömeg csökkentő diétának néhány, jól definiálható titka van: a rostos étrend, a nyers élelmek arányának növelése, a zsiradék jelentős, illetve a szénhidrátok részleges kizárása, a párolt zöldség-és főzelékfélék növelése, a rendszeres reggelizés, a „megszorított vacsorák”, a gondos rágás, a pontos étkezési ritmus, valamint a nassolás tilalma. És természetesen a „fejben” megharcolt lelki csaták.